niedziela, 17 lutego 2013

W jaki sposób możemy promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

W dzisiejszym świecie książki powoli odchodzą do lamusa. Nic dziwnego. Na tyle atrakcji, które dostarczają nam współczesne media, trudno znaleźć czas na książkę. Jednak wiemy, jak bardzo istotne jest czytanie książek. To one pozwalają nam rozwijać się, swoją wyobraźnię, światopogląd, uczucia.
Oto kilka pomysłów na to, aby zachęcać młodych ludzi do czytania książek:
1. Po pierwsze starajmy się, aby nasza biblioteka była wyposażona nie tylko w klasyczne dzieła, ale przede wszystkim w nowe utwory, które z pewnością odzwierciedlają współczesny świat czytelnika, bliższy jego sercu i rozumowaniu.
2. Warto organizować różne spotkania, czy to na przerwie, czy po zajęciach, podczas których będą czytane fragmenty utworów lub krótsze bajeczki w całości. Dla najmłodszych dobrze byłoby, aby po czytaniu mogli wykonać różne zadania związane z treścią czytanej książki.
3. Możemy zachęcać do czytania również poprzez różne zabawy w bibliotece. Spróbujcie zachęcić uczniów do odszukiwania książki na czas lub można np. zorganizować mini quiz. Wszelkie zabawy w bibliotece powodują, że dziecko chętniej tam przychodzi, a tym samym jest ciekawe tego, co kryją w sobie poszczególne książki.
4. Warto założyć koło biblioteczne. Uczniowie należący do takiego koła powinni ,,zarażać" innych czytaniem książek.
5. Z moich obserwacji wynika, że spotkania autorskie powodują, iż dzieci i młodzież chcą poznawać utwory autora, którego poznali. Więc jeśli tylko nadarzy się taka okazja, to korzystajcie z niej.
6. Latem lub wiosną wybierzcie się na wycieczkę do innych bibliotek, wydawnictw. Możecie także czytać  na świeżym powietrzu, na ławeczce w pobliskim parku lub na kocu na podwórku szkolnym.
7.  Idźmy z duchem czasu. Pamiętajcie, że świat współczesnej młodzieży to świat w sieci. Może warto więc założyć własnego bloga, zalogować się na facebooku i poprzez takie formy promować czytelnictwo.

3 komentarze:

  1. Zachęcić czytelnika do częstszego sięgania po literaturę - oto jest wyzwanie. Też zmagam się z tym problemem w gimnazjum. Rozchwytywane są oczywiście książki o tematyce młodzieżowej. Szkoda, że nie ma na nie tyle funduszy, ile by się chciało.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aby zachęcić uczniów do czytania często robię konkursy czytelnicze. Aby brali w nich udział musi być "coś za coś" - pozytywna ocena z języka polskiego w mojej szkole jest świetnym wabikiem, nie zapominam też o nagrodach rzeczowych, czasem drobiazg wystarczy:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się. Konkursy są dobre na wszystko,a nagrody zawsze mobilizują.

    OdpowiedzUsuń